Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Ekowystawa „Gmina z klimatem” w Toruniu

Najlepsze działania ekologiczne gmin dotyczące oszczędzania energii i ochrony klimatu są tematem wystawy, która zostanie otwarta 24 sierpnia w Toruniu. Ekspozycja siedmiu „Gmin z klimatem” nagrodzonych w ogólnopolskiej kampanii Fundacji EkoRozwoju jest dostępna dla zwiedzających do 22 września w Centrum Handlowo - Rozrywkowym Toruń Plaza. Wstęp wolny.

Na wystawie można poznać dobre praktyki laureatów konkursu „Gmina z klimatem”, czyli samorządów wdrażających innowacyjne działania na rzecz oszczędności energii i pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych. Wśród nagrodzonych przez Fundację EkoRozwoju i Ministerstwo Środowiska siedmiu gmin są: Tarnów, Bielsko-Biała, Częstochowa, Legnica, Niepołomnice, Piaseczno i  Szczawnica.

Tematem ekspozycji są również zmiany klimatyczne. Na planszach zostały przedstawione przykłady działań, które każdy z nas może podjąć, aby nie przyczyniać się do zwiększania się problemu – na przykład jazda na rowerze to jeden ze sposobów na oszczędność; nie tylko własnego portfela, ale także dla środowiska – rower nie produkuje spalin przyczyniających się do efektu cieplarnianego, rower nie potrzebuje paliwa, którego produkcja powoduje zmiany klimatu. Do jazdy na rowerze potrzeba tylko kalorii z jedzenia – a rower można już mieć za cenę jednego tankowania do pełna.

Inna przykłady ekologicznych nawyków oszczędzania energii to np.: gotowanie pod przykrywką, które może dać 30% oszczędności, wyłączanie urządzeń z prądu zamiast ciągłego podtrzymywania zasilania typu stand by, to oszczędność nawet do 100 zł rocznie, a dzięki wymianie tradycyjnych żarówek na energooszczędne LED nasz rachunek za światło może być mniejszy nawet o 90%.

Wystawa jest elementem ogólnopolskiej kampanii Fundacji EkoRozwoju w ramach projektu "Klimatyczna Energia". Jego celem jest promocja proekologicznych działań dotyczących energii i ochrony klimatu.

Kampania „Klimatyczna Energia” finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ekspozycję organizuje Fundacja EkoRozwoju>>


fot. Tosia Nowyedytowano: 2012-11-20 19:59
aktywne od dnia: 2012-08-24 19:27
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook