Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest piątek 28 lutego 2020
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2012-08-25 Rekordowa Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna za nami!

Za nami przejazd Świetlnej Rowerowej Masy Krytycznej, w którym wzięło udział około 700 rowerzystek i rowerzystów. Przy okazji Festiwalu Światła Skyway promowaliśmy rower jako najlepszy środek transportu w mieście. Wyruszyliśmy z Rynku Nowomiejskiego w trasę wiodącą ulicami Torunia i w ten sposób nasz świetlny korowód rozprzestrzenił ideę festiwalu poza obszar Starego Miasta. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom oraz zapraszamy na kolejną Masę, która odbędzie się w sobotę 22 września z okazji Dnia bez samochodu.

Zdecydowana większość uczestniczek i uczestników Masy mocno wzięła sobie do serca świetlny wymiar przejazdu. Na rowerach zainstalowane zostały przeróżnego rodzaju lampy i diody doskonale widoczne w trakcie jazdy. W ten sposób Festiwal Skyway odwiedził inne dzielnice naszego miasta. Jechaliśmy kolorowo oświetleni, przy dźwiękach muzyki, pozdrawiani przez odpoczywających w sobotni wieczór mieszkańców.

Przed startem Masy właściciele i właścicielki najbardziej pomysłowego oświetlenia otrzymali drobne upominki Wykonanie niektórych instalacji musiało pochłonąć naprawdę sporo czasu, ale efekt był niesamowity. Około 21:20 wyruszaliśmy w ponad 12 kilometrową trasę po ulicach nocnego Torunia wzbudzając duże zainteresowanie przechodniów i mieszkańców. Pomimo późnej pory w Masie wzięła udział liczna reprezentacja młodszych rowerzystów, którzy samodzielnie lub w fotelikach czy przyczepkach wraz z opiekunami przyłączyli się do akcji. Najbardziej niesamowitym uczestnikiem przejazdu było czarny kot, który jechał w rowerowym koszyku. Przejazdowi towarzyszyła muzyka grana z żółtej rikszy i dwóch przyczepek, z których jedna przyjechała do Torunia wraz z Masowiczami z Bydgoskiej Masy Krytycznej. Finał nastąpił tradycyjnie pod pomnikiem Kopernika, gdzie po ogłoszeniu oficjalnego wyniku frekwencji rowery zostały uniesione w górę, a dzwonki rozdzwoniły się wyjątkowo głośno!
Zachęcamy Was do podzielenia się z nami materiałami zdjęciowymi i filmowi z przejazdu. Wklejajcie linki do galerii w komentarzach lub przesyłajcie je na nasz stowarzyszeniowy adres: stow(malpa)rowerowytorun.com.pl.

To dzięki Wam kolejna toruńska Rowerowa Masa Krytyczna była tak udana. Mamy nadzieję, że na kolejnej, wrześniowej spotkamy się w równie licznym, a może jeszcze większym gronie. Warto przecież brać czynny udział w promowaniu roweru i pokazywać, jak wielu mieszkańców naszego miasta ceni sobie tą formę komunikacji, a także rekreacji i czynnego wypoczynku. Pamiętajcie, to Wy tworzycie toruńskie Rowerowe Masy Krytyczne i panującą na nich atmosferę.wyedytowano: 2012-08-26 17:49
aktywne od dnia: 2012-08-25 23:33
drukuj  
Komentarze użytkowników (30)
 12»
Gość Niedzielny, 2012-08-25 23:58:54
Czy ktoś mógłby podać jakie utwory były na Masie gdy jechaliśmy ul. Długą ( przy Radiu Maryja i nieco wcześniej )?
Ryszard, 2012-08-26 00:00:17
Czyli mamy rekord frekwencji?Jasne,że się podobało:)Znów było fantastycznie!Do zobaczenia za miesiąc!
lolek88, 2012-08-26 00:06:12
Oj! Nie wszystkim się podobało.Mnie się nie podobało! Jeden przez drugiego wyprzedzał, zajeżdżał drogę, wpychał się.
Tak dużo źle jeżdżących ludzi, źle tzn. niebezpiecznie i bezmyślnie, jak dzisiaj, dawno nie widziałem. Chyba była to moja ostatnia masa w której brałem udział.
Gość Niedzielny, 2012-08-26 00:33:05
Tak w zasadzie to wyprzedzenie, wpychanie się i tym podobne jest na każdej Masie jaką widziałem a ta była moją bodaj czwartą. A że było ciemno i jeździło trochę nieogarniętej młodzieży i dzieciarni, cóż  ...
ravix, 2012-08-26 02:39:51
Rowerową Masę Krytyczną tworzymy my wszyscy, czyli rowerzyści, a nie tylko kilka osób, które tę masę organizują. Jeżeli widzisz, że ktoś zajeżdża, wpycha się, wyprzedza jak szalony i nic z tym nie zrobisz, choćby nie zwrócisz uwagi, by tak nie robił, to znaczy, że zgadzasz się na takie zachowanie i je akceptujesz. Ja chciałbym, aby był to spokojny, w dobrej atmosferze, z muzyką, przejazd przez miasto i robię wszystko, by tak było. A jak masowicze w tym pomagają to będzie sukces!

To tyle odnośnie obecnych komentarzy, bo już są gotowe zdjęcia - miłego oglądania (nie ma ich tyle, co zwykle, bo mój aparat nie przepada za ciemnością  :) ).

https://picasaweb.google.com/101659188713553296711/26082012SwietlnaRowerowaMasaKrytyczna?authuser=0&feat=directlink#
Derek28, 2012-08-26 11:04:12
Dzięki za szybką wstawkę pozdrawiamy do zobaczenia we wrześniu  :D
Marcin, 2012-08-26 12:34:21
http://www.torun.com.pl/925,l1.html
Piotr, 2012-08-26 12:58:23
Na samym początku były przypominane zasady dotyczące poruszania się na masie. To nie wina "masy" że ludzie nie słuchają. Nie ma co się obrażać tylko wykombinować co zrobić żeby było lepiej.

Dołączam się do prośby o listę utworów. Mnie akurat interesuje piosenka która włączyła się przy centrum sztuki współczesnej  :)
bolo1764, 2012-08-26 16:01:18
:)
pietruch, 2012-08-26 16:53:45
Zapraszam do oglądania moich fotek:
https://picasaweb.google.com/100692602750113957502/20120825SwietlnaRowerowaMasaKrytycznaSkyway12

W kwestii organizacyjnej. Apeluje po raz kolejny o pozostawienie 1,5-2m wolnej przestrzeni z lewej strony! Osoby zabezpieczające skrzyżowania, liczące uczestników i fotografujące muszą się przedostać na początek peletonu.

Pozdrawiam.
pawel pawel, 2012-08-26 18:00:54
Mnie bardziej ciekawi, czy organizatorzy mają zamiar coś zrobić z faktem wjechania między rowerzystów dwóch autobusów MZK?
Druga sprawa - czy Policja nie powinna zabezpieczać Masy przed samochodami osobowymi? Chodzi mi o sytuację w okolicach CSW oraz ul. Długiej. To raczej nie jest zbyt bezpieczne zachowanie kierowców. Szczególnie że wśród rowerzystów są małe dzieci.
O ile na samochody osobowe nie mamy aż takiego wpływu, o tyle kierowca autobusu nr 19 powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności.
Nieładnie, nieładnie...
Andrzej, 2012-08-26 18:21:15
Tutaj wideo z przejazdu:
http://youtu.be/v9Il2XM8zgA
Gość Niedzielny, 2012-08-26 18:37:08
Warto też wspomnieć o małym-dużym wypadku jaki miał miejsce o ile dobrze pamiętam pomiędzy Radiem Maryja a Brico gdzie gdzieś bodaj na początku składu zderzyły się (?) bodaj 3 osoby w tym dwie dość młode na oko nastolatki. Nie chcę wyrokować ale obstawiam zagapienie się lub zbyt mało miejsca, wydaje mi się że wszystkie osoby wpadły na siebie wraz z rowerami się 'skleiły' na chwilę. Warto by coś zrobić żeby zapobiec takim sytuacjom na przyszłość lub je zminimalizować.

Podbijam też pytanie o utwory  :P Dajcie znać jak możecie.  ;)
pawel, 2012-08-26 19:50:57
filmik z przejazdu: http://youtu.be/K_vtxjN6H30 czekam na filmik Czasowca  :)

pawel pawel - nie widziałem niebezpiecznej sytuacji z autobusem, wcześniej na poprzednich masach kilka takich też się zdarzyło. niestety nie możemy odpowiadać za bezmyślność, szczególnie zawodowych kierowców, staramy się tylko minimalizować takie zdarzenia (kiedyś "inteligentny" kierowca MZK próbował nas wyprzedzać torowiskiem pomiędzy Uniwersytecką a Pl. Teatralnym gdzie jakby nigdy nic chciał skręcić w prawo przez Masę:P). warto jednak zauważyć, że zdecydowana większość napotkanych kierowców zachowywała się odpowiedzialnie.

jeśli chcesz napisz mejla do MZK z opisem tej sytuacji i wyślij do naszej wiadomości.

na początku było trochę chaosu gdyż zanim wszyscy wyruszyli z Rynku Nowomiejskiego i zanim uformowaliśmy zwartą kolumnę trochę czasu minęło. Na Kraszewskiego było już OK.

moim zdaniem nie ma różnicy czy policja jedzie na motorach czy radiowozem, z przodu ich zabezpieczenia było bardzo OK. na głupotę nie ma rady.

jeśli ktoś z Masowiczów widzi niebezpieczną sytuację i jeśli czuje się na siłach może próbować zadziałać lub zwrócić uwagę niesfornemu rowerzyście. Zdecydowana większość Masowiczów to odpowiedzialne osoby więc rozsądne działanie porządkowe będzie zrozumiałe. wszyscy Masowicze tworzą Masę i o tym trzeba pamiętać!

Gość Niedzielny: jaki masz pomysł na zminimalizowanie ewentualności wystąpienia stłuczek/kolizji? na każdej Masie mówię o zasadach bezpieczeństwa i na każdej szczególnie licznej Masie zdarzają się jakieś "dzwony" czy jazda po chodniku. szczególnie nastolatki są niesforne  :) ze względu na fakt, iż nasza prędkość jazdy jest niska takie upadki nie są jakoś bardzo niebezpieczne. wczorajsza Masa odbywała się po zmroku więc ryzyko kolizji mogło być większe.

każdy uczestnik Masy odpowiada za siebie, ale jak wiadomo w takim tłumie ludzi zdarzają się osoby mniej lub bardziej odpowiedzialne. stąd upadki.

przebieg każdej Masy analizujemy, nie zawsze wszytko wychodzi idealnie na kolejnych. mam jednak nadzieję, że pomimo tych niemiłych zdarzeń wspomnienia po świetlnej Masie są pozytywne, a następne przejazdy będą jeszcze bardziej udane  :)

PS fajnie, że w Masie wzięło udział także kilku rolkarzy.
sobolek, 2012-08-26 20:18:18
Jak zwykle Masa rewelacyjna. Fajnie, że w Toruniu jest coraz więcej zakręconych rowerzystów.

Dorzucam swoją galerię zdjęć choć tylko część zdjęć nadawała się do opublikowania (moje marne umiejętności  :P )
https://picasaweb.google.com/107829695845083436974/SwietlnaRowerowaMasaKrytycznaSkyway2012Torun25082012

Do zobaczenia 22 września  :)
P.S. Pietruch genialne zdjęcia!
edi, 2012-08-26 21:17:18
Naszą kolumnę przecięły na początku 2 autobusy (jeden z ronda przy Dąbrowskiego, za hotelem BB oraz drugi za WKU z Uniwersyteckiej) jechaliśmy za oparami, nic nie widząc, zniecierpliwiony tata z dziećmi na rowerkach wyprzedzał torowiskiem autobus (!) pakując się niemalże na maskę samochodu oczekującego na skręt w Uniwersytecką. Newralgiczna strefa Pl.Teatralnego powodowała jeszcze wpuszczanie samochodów na dwa pasy prowadzące na Bydgoskie i most. Nie było super bezpiecznie tam.
Myślę, że stowarzyszenie ma większą siłę przebicia niż pojedynczy rowerzysta z masy, więc proszę wystosować pismo/maila ze skargą do MZK na kierowcę (chyba pustego) autobusu nr 19 poruszającego się ok. godz. 21:30 w tym rejonie.
Poprzednie masy bardzo OK, ale świetlna (poza swym fajnym efektem i klimatem) stała trochę pod znakiem chyba efektu nocy i ograniczonej widoczności, no i ta skywayowa dzikość niektórych rowerzystów.
ravix, 2012-08-27 01:10:16
edi - w tym wypadku im więcej osób wystosuje pismo/maila do MZK tym większa jest siła przebicia. Ja nie widziałem tej sytuacji, ale skoro Ty tak, to wysyłaj/dostarczaj i do wiadomości stowarzyszenia tak jak napisał Paweł.

Pozdrawiam!
Ja, 2012-08-27 06:23:13
Masa była słabo zabezpieczona. Policji w ogóle nie widziałem (i chyba nie tylko ja skoro kierowcy robili co chcieli praktycznie i wyprzedzanie kolumny rowerzystów było dość powszechne), a na samym początku jakimś cudem przód odjechał tak bardzo, że nie wiadomo było czy należy jechać wprzód czy w prawo (w efekcie na pl. Teatralnym powstał niewielki chaos z udziałem kilkunastu rowerzystów). Nocna masa zamiast lepiej zabezpieczona, była zabezpieczona gorzej. Aż dziwne, że tylko jedną stłuczkę ktoś naliczył.
Chełmża, 2012-08-27 08:25:21
Jak dla mnie Masa była świetna:) Co prawda od czasu do czasu kilku uczestników naginało zasady bezpieczeństwa na drodze ( wpychanie się między innych, szybkie wyprzedzanie i ostre hamowanie) ale na poprzednich masach też tacy byli. Ogólnie zaliczam ją do udanych. Oby tak dalej i do zobaczenia na następnej.
Kasia, 2012-08-27 10:33:39
A ja mam pytanie,

Czy musicie Państwo tak hałasować.
Jedziecie dosyć późno. Rozumiem kolorowe światełka... ale po co to muzyka "rypiąca" z głośników. To, że się dobrze bawicie mi nie przeszkadza.. przeszkadza mi to, że przy okazji budzicie moje dziecko.  :(
szeryf, 2012-08-27 11:01:25
Kasia - nie przesadzajmy, to był weekend, 5 min muzyki (bo tyle trwa przejazd), a i godzina nie aż tak późna. U mnie w bloku sąsiedzi czasami puszczają muzykę do 3-4 i trzeba jakoś to przeboleć. Jeśli nadal przeszkadza proponuję wyprowadzić się do lasu.

Co do zabezpieczenia masy było średnio. Motory policji powinny jechać w środku kolumny i pomagać w zabezpieczeniu skrzyżowań... Można też pomyśleć nad pomocą straży miejskiej na rowerach... Ale i tak nie było aż tak źle, głównie dzięki osobom ze SRT które blokowały skrzyżowania, a później jak rakieta pędzili do przodu  :)

A tak nawiasem, na każdej ulicy która ma być zablokowana powinien stać chociaż jeden policjant bo na mundurowych kierowcy inaczej patrzą.
Sonienko, 2012-08-27 13:41:14
@szeryf: już kombinujemy mundury ZOMO  :D A tak na poważnie - racja, mundurowi na rowerach czy motorach więcej mogą zdziałać, ale miejmy nadzieję, że sami kierowcy mniej będą sikać...  :)
julo, 2012-08-27 14:21:12
do Kasi. To ma Pani szczęście, bo taka Masa jest raz w roku, a nocne przejazdy hord motocyklistów niemal każdej nocy od maja do października. Jeśli nie słyszała Pani wycia kilka silników motocyklowych na raz w okolicy Długiej, Lubickiej, Broniewskiego, nawet Św. Józefa, Legionów, Żwirki i Wigury, a nawet na uliczkach na Wrzosach to gratuluję. Zapewniam, że nie jest to kołysanka. Pozdrawiam.
malgosia, 2012-08-27 15:46:19
Parafrazując znany cytat "nie pytaj się co może masa zrobić dla ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla masy"  ;) Na początek wystarczyłoby stosować się do zasad które Paweł powtarza przed każdą masą oraz próśb organizatorów w trakcie jazdy. Poza tym jeśli jesteście świadkami nierozsądnego zachowania -reagujcie! Przecież nie da się postawić ochroniarza/policjanta.strażnika miejskiego etc. przy każdym.
Edka, 2012-08-27 16:48:12
Trzeci raz uczestniczyłam w Masie i chce więcej, więcej… Ogólne wrażenie: Fantastico!  :D Nie jestem jednak zadowolona z zachowania niektórych uczestników przejazdu, ale niestety nie da się zatrzymać rozpędzonego rowerzysty i zwrócić mu uwagi. Takie sytuację będą się powtarzały. Jak wszędzie znajdzie się ktoś nieodpowiedzialny  :/
 12»
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2019 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2020-02-09 11:17

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook