Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest poniedziałek 12 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Do pracy rowerem? - artykuł z Nowości + Rowerem dalej zajedziesz - artykuł z Gazety Pomorskiej


Do pracy rowerem? - artykuł z Nowości

Coraz więcej specjalnych tras w mieście zachęca do korzystania z dwóch kółek

W Toruniu przybywa ścieżek rowerowych. Czy tempo ich budowy zadowala amatorów jazdy na dwóch kółkach? Czy miasto jest przyjazne cyklistom?

W ostatnich latach sporo się robi, aby tak się stało. W mieście przyjęto zasadę, aby przy żadnej inwestycji drogowej nie zapominać o rowerzystach. W 2007 roku stworzono nawet specjalny program rozwoju komunikacji rowerowej do roku 2015.

- Konsekwentnie go realizujemy, co przyznaje każdy, kto gości w naszym mieście - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka prasowa Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Dziś mamy już ponad 60 km ścieżek rowerowych i z roku na rok ich przybywa.

Kilometry nowych tras

Bardzo dobre pod tym względem były ostatnie dwa lata. W ubiegłym roku wybudowano i zmodernizowano łącznie około 9350 m dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Doliczając do tego cztery zadania, które rozpoczęto w jeszcze w 2010 r., przybyło w mieście 13 km nowych tras rowerowych.

- To dobrze, że wszystkie nowo powstające fragmenty ścieżek rowerowych zaczynają się układać w pewną logiczną całość - chwali Joanna Jaroszyńska, z zarządu Stowarzyszenia Rowerowy Toruń. - Nowe odcinki uzupełniają istniejącą sieć. Dobrze też, że postanowiono wylewać ścieżki asfaltem i generalnie odstąpiono od wykładania ich kostką brukową.

Więcej stojaków

Rowerowy Toruń chwali też rozwój innej infrastruktury związanej ze ścieżkami rowerowymi. W mieście jest już ponad 160 stojaków do parkowania dwukółek. Dobrze pod tym względem wyposażona jest ul. Mickiewicza, która po gruntownym liftingu na 40 miejsc postojowych dla rowerów. - Dobrze, że takie miejsca pojawiły się też na starówce - mówi Joanna Jaroszyńska. - Szkoda jednak, że z Rynku Staromiejskiego zniknął parking rowerowy przy budynku Poczty Głównej.

Jak nam powiedziano w MZD, stało się tak na prośbę tamtejszej parafii, właściciela działki, na której parking stał.

Największe rowerowe inwestycje, w centrum miasta, w 2011 r. to, między innymi, przebudowa chodnika na chodnik i drogę rowerową w ciągu Al. Jana Pawła II, na odcinku 900 m i budowa drogi rowerowej po północnej stronie pl. św. Katarzyny (150 m). Na wschodnich peryferiach miasta to trasy przy Szosie Lubickiej od ul. Winnica do pl. Sybiraków (1000 m) czy od Strugi Toruńskiej do węzła autostradowego Lubicz (1650 m). Po zachodniej stronie Torunia powstało 800 m ścieżki rowerowej na ul. Broniewskiego, na odcinku ul. Reja - Szosa Okrężna, 400 m na Szosie Okrężnej od ul. Broniewskiego do ul. Łukaszewicza, czy Szosie Bydgoskiej przy dojazdach do Castoramy, zaś w północnej części 180 m ścieżki rowerowej na Szosie Chełmińskiej od ul. Pawiej do granicy miasta.

Ambitne plany

- Również w tym roku mamy ambitne plany, ale trudno określić ile kilometrów ścieżek przybędzie - twierdzi rzeczniczka MZD. - Wszystko zależy od tego, jakie nowe inwestycje drogowe rozpoczniemy. Takimi znakami zapytania są np. ul. Nieszawska i trasa średnicowa.

Wiadomo już jednak, że ścieżki rowerowe zostaną wybudowane w ramach trwającej przebudowy ul. Skłodowskiej-Curie (1300 m), przy ul. Przy Skarpie na odcinku od pl. Sybiraków do ul. Turystycznej (650 m) oraz zmodernizowana trasa po stronie południowej Szosy Lubickiej na odcinku od wjazdu na teren osiedla Winnica do placu Daszyńskiego. Droga rowerowa powstanie też przy okazji przebudowy ul. Bema. Taka trasa zostanie też wytyczona po północnej stronie ul. Kościuszki na odcinku od ul. Łąkowej do Grudziądzkiej oraz przy budowie al. 700-lecia i trasy średnicowej oraz modernizacji ul. Dworcowej i Szosy Okrężnej. Odcinki dróg rowerowych powstaną także w ramach remontu ul. Kraszewskiego.

Krzysztof Lietz, Nowości>>, 30 Marca 2012;

 


 

 Rowerem dalej zajedziesz - artykuł z Gazety Pomorskiej Toruń


- Trzeba przyznać, że coraz lepiej jeździ się bicyklem po Toruniu - chwalą mieszkańcy. Z roku na rok mamy więcej ścieżek.

Sylwia już od kilkunastu dni jeździ do pracy rowerem. - Mieszkam na Bydgoskim, więc dotarcie na Starówkę rowerem to dla mnie kilkanaście minut jazdy - przyznaje Sylwia Karłowska. - Cieszę się, że miasto inwestuje w infrastrukturę drogową, dzięki której rowerzyści spokojnie mogą poruszać się po mieście.

To nie koniec. Miejski Zarząd Dróg, w ramach programu rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2007-15, planuje kolejne inwestycje. Dodatkowe ścieżki powstaną w ramach remontów dróg.
Kilka kilometrów na rok

- Trudno określić, ile dokładnie ścieżek zostanie utworzonych - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka MZD. - Na pewno będzie to kilka kilometrów.

Dziś system tras rowerowych liczy około 61 kilometrów. Gdzie powstaną nowe trasy? Wybudowana zostanie droga dla rowerów przy ul. Przy Skarpie na odcinku od pl. Sybiraków do ul. Turystycznej oraz zmodernizowana trasa po stronie południowej ul. Szosa Lubicka na odcinku od wjazdu na teren osiedla Winnica do placu Daszyńskiego. Drogi rowerowe powstaną w ramach trwającej przebudowy ul. Skłodowskiej-Curie - w ubiegłym roku został wybudowany ciąg pieszo-rowerowy po stronie południowej - a także w ramach przebudowy ul. Bema.

Droga rowerowa zostanie wytyczona także po północnej stronie ul. Kościuszki na odcinku od ul. Łąkowej do Grudziądzkiej. Trasy dla rowerzystów wybudowane zostaną przy budowie Al. 700-lecia i Trasy Średnicowej oraz modernizacji ul. Dworcowej i fragmentu Szosy Okrężnej.
Odcinki dróg rowerowych powstaną także w ramach remontu fragmentu ul. Kraszewskiego. Na oznakowanie poziome i pionowe czeka fragment drogi rowerowej w ciągu modernizowanej ul. Polnej na odcinku od ul. Grudziądzkiej do Chrobrego.

Wszystkie drogi rowerowe wykonane zostaną z asfaltu co pozytywnie wpłynie na komfort ich użytkowania.

Ścieżki mają pojawić się także poza granicami miasta. W zeszłym roku MZD poprowadziło ścieżkę w stronę Barbarki. Trasa kończy się na rogatkach miasta. Starostwo powiatowe właśnie podpisało umowę z wykonawcą, który położy ścieżkę od granic miasta aż do Unisławia. To 22,1-km odcinek. Trakt będzie biegł wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 533 (jej częścią jest Szosa Chełmińska) oraz po starym szlaku kolejowym.

- Trasa ma być gotowa jeszcze w tym roku, podzieliliśmy ją na trzy odcinki, które będą wykonywane w tym samym czasie - mówi Agnieszka Niwińska, rzeczniczka starosty.

Gazeta Pomorska>>, 2 kwietnia 2012, 11:42 Autor: Kaf

 wyedytowano: 2015-05-30 14:43
aktywne od dnia: 2012-04-02 19:40
drukuj  
Komentarze użytkowników (7)
tomas011, 2012-04-04 03:55:07
Po prostu wspaniale  :P Bedzie około 10 km nowych ścieżek!!!! Jeszcze tylko swiatla dla rowerzystow, sluzy, kontra-pasy, parkingi i stojaki rowerowe, dojazd na starowke Lubicką, Legionów, Chełmińską, "starym" mostem oraz 50 km DR i bedzie Amsterdam  :P Potem sie zabierzemy za Podgórz  ... bo tam to jeszcze na rowerach chyba nie jeżdżą  ...ale moze zaczną:P  ...w sumie to mi smutno  ....
julo, 2012-04-04 07:09:48
Fan..tomasie! Sarkazm zupełnie niepotrzebny. Nie da się w ciągu 3 lat nadrobić zaległości lat 50-ciu. Dla przypomnienia - do końca lat 90-tych jedyne kawałki oznakowane (co nie znaczy, że odpowiednie technicznie) dla ruchu rowerowego to chodnik przy Sz. Chełmińskiej od Św. Antoniego do starej szkoły nr 9 oraz chodnik na Traugutta. Potem namalowano białą linię na chodniku na Gagarina oraz zrobiono żużlówkę przez lasek (Beme-Balonowa), kawałki na Bema i szutrówkę Balonowa-Grunwaldzka. I to wszystko. Warto pogrzebać w pamięci, potem rozejrzeć się dokoła, a następnie porównać i pomyśleć. Nikt nie mówi, że jest wspaniale, mówimy o postępie. Dodam, że uwagi i pomysły dotyczące ruchu rowerowego można zgłaszać do MZD.
tomas011, 2012-04-04 12:05:19
Panie JULU! Ja pamietam rozgladam się i doceniam. Nikogo urazic nie chciałem, natomiast uważam,że czsem sarkazm jest potrzebny, a smutno mi właśnie dlatego, że jesteśmy te kilkadziesiąt lat do tyłu...nie tylko w infrastrukturze ale głównie w NASZYCH głowach  ....co będzie najtrudniej zmienić...
Pozdrawiam.
PS. aż "strach"  :) :) pomyśleć co by się stało w tym mieście jakby w MZD i innych urzedach miasta było na przykład 25 JULÓW  :) :):) To na
tomas011, 2012-04-04 13:56:25
..cos sie urwalo wiec dokoncze.... To nasza szansa  ! POZDRAWIAM
malgosia, 2012-04-04 15:01:08
uwazam ze w tych artykulach zabraklo informacji dzieki komu takie zmiany zaszly (oczywiscie sRT!)  :) ale calosc pozytywna
tomasz, 2012-04-04 18:45:46
Dziękujemy Ci, sRT!
Serio, serio.   :cool:
tomas011, 2012-04-04 18:53:41
Ja też uważam że bez SRT nie działo by się nawet 10 % z tego co się dzieje  ! Trzeba po prostu SRT powiekszac  ...szybciej bedziemy mniej do tyłu  !!:):)
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook