Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest środa 14 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

"Mistrzowie parkowania" w akcji - artykuł z Gazety Pomorskiej

- Nie bójmy się dzwonić na policję i straż miejską - apeluje torunianin Juliusz Wysłouch, który wypowiedział wojnę m.in. parkującym na drogach rowerowych.

Juliusz Wysłouch od wielu lat jeździ na rowerze. Do pracy, na zakupy, by odwieźć dzieci do szkoły. Przez cały rok. - Nie chcę tracić czasu w autobusie - podkreśla. - W takim mieście jak Toruń wszędzie dojadę szybciej rowerem. Rowerem jeżdżę nawet, gdy wybieram się na koncert i muszę włożyć garnitur. Jak pada deszcze, można przecież założyć na siebie pelerynę.

To nie złośliwość, ale bezmyślność i wygoda

Wysłouch już jakiś czas temu wypowiedział wojnę niesfornym kierowcom, którzy parkują na chodnikach, drogach rowerowych, przy przejściach dla pieszych, na trawnikach. Nazywa ich "mistrzami parkowania”. - Ich zachowanie nie wynika ze złośliwości, ale z bezmyślności i wygody - uważa Wysłouch. - Takie są główne zasady panujące na drogach. Nie można przechodzić obok nich obojętnie.

Toruński rowerzysta wskazał nam wiele miejsc, gdzie kierowcy notorycznie łamią przepisy.Dostawcy, interesanci i ochroniarze często zastawiają drogę rowerową przed multipleksem Cinema City przy Czerwonej Drodze. Często trudno przejechać również ścieżką wzdłuż Szosy Chełmińskiej. Podobne sytuacje zdarzają się na Mickiewicza, gdzie w 2011 r. oddano do użytku nową trasę dla rowerzystów. Na dowód Wysłouch przesłał nam kilkadziesiąt zdjęć ze swojego archiwum.

Jak walczyć z niesfornymi kierowcami? - Nie bójmy się dzwonić na policję i straż miejską - apeluje torunianin i dodaje, że reakcje tych służb bywają bardzo szybkie. - Zdarza się, że funkcjonariusze przyjeżdżają już po pięciu minutach. Czasami na reakcje trzeba znacznie czekać dłużej. W Austrii i Niemczech taka obywatelska postawa to już norma. Polacy jednak widząc, że ktoś łamie przepisy, nie mają nawyku sięgania po telefon. Bo dla wielu jest to donosicielstwo. Czas skończyć z takim myśleniem i reagować!

Ochroniarze - władcy dróg

Naszemu Czytelnikowi zdarzały się także niemiłe sytuacje. - Ochroniarze zachowują się, jakby byli władcami dróg, których nie obowiązują żadne przepisy - opowiada pan Juliusz. - Wjeżdżają na chodniki, zastawiają również drogi rowerowe i zwykle mają gdzieś osoby, które zwracają im uwagę. Jednak z tego, co wiem, mogą bez problemu jeździć tylko po ul. Szerokiej i Królowej Jadwigi.

Zdarzają się też niebezpieczne przypadki: - Raz, gdy zwróciłem uwagę kilkuosobowej rodzinie, która zajęła nie tylko chodnik, ale także ścieżkę, jedna z osób wyskoczyła do mnie z pięściami. Innym razem powiedziałem starszemu panu, by zjechał z chodnika na drogę dla rowerzystów. Po kilkudziesięciu metrach dogonił mnie i próbował zrzucić z roweru. Wiele razy słyszałem wulgarne wiązanki.

Uczyć, nie karać!

Wysłouch nie jest zwolennikiem karania kierowców mandatami. - Trzeba ich uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć - podkreśla. - Karać można tylko za ewidentne wykroczenia, np. jak ktoś jedzie samochodem 50-100 m chodnikiem. Wówczas nie jest to już przypadek.

Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy toruńskiej policji podkreśla, że dzwoniąc pod numery alarmowe 997 i 112, nie trzeba się niczego obawiać. Można bowiem zastrzec anonimowość. Wówczas policjanci nie będą nas wzywać na komendę.

- Każde zgłoszenie jest przez nas rejestrowane, a następnie - już po interwencji - musimy się z niego rozliczyć - zaznacza Dąbrowska. - Apelujemy do rowerzystów, aby przekazywali nam informacje o brakującym oznakowaniu bądź miejscach, gdzie droga rowerowa może być niewystarczająco widoczna dla kierowców, np. z powodu wystających krzaków.

Po naszej interwencji mundurowi w najbliższych dniach zwrócą uwagę na to, co się dzieje na ścieżkach rowerowych przy Cinema City, Szosie Chełmińskiej oraz ul. Mickiewicza. Za parkowanie na chodnikach czy drogach rowerowych grozi mandat do 500 zł

Gdzie dzwonić?

Wykroczenia drogowe możemy zgłosić, dzwoniąc na numery alarmowe policji - nr 997 lub 112 lub straży miejskiej - 986. Z policją można się też kontaktować, wysyłając e-mail: dyzurny-torun@bg.policja.gov.pl. Na stronie komendy policji w zakładce "Kontakt” - www.torun.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl - jest dostępny formularz do anonimowych zgłoszeń.

Zobacz "mistrzów parkowania" w akcji ZDJĘCIA>>

Gazeta Pomorska>>, 10 stycznia 2012, Autor:  (WG)wyedytowano: 2012-01-11 22:29
aktywne od dnia: 2012-01-11 22:14
drukuj  
Komentarze użytkowników (2)
asiao-o, 2012-01-12 21:33:25
Temat nielegalnego parkowania również poruszony został w Radiu Gra: http://torun.gra.fm/informacje/21607/samochod-na-chodniku-kierowcy-parkuja-tam-gdzie-nie-powinni-foto
bArFo, 2012-01-15 17:11:05
Bardzo dobry artykuł. Ponadczasowy. Codziennie jeżdżę na rowerze i faktycznie takich przypadków jest masa. Szkoda tylko, że źle zaparkowanych samochodów, mam wrażenie nie ubywa, a wręcz przeciwnie, przybywa. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy pogoda nie jest zbyt przychylna. Trochę przypomina to walkę z wiatrakami.
Pozdrawiam serdecznie.

P.S.
Krótki filmik jak "uczyć" niesfornych pieszych i kierowców.  :D
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fEU0BnpI51I  :D
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook