Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Echa „Rowerowej rewolucji” - artykuł z Nowości

Jakie mogą być plusy i minusy wypożyczalni rowerów, która powstać ma w Toruniu w przyszłym roku

Po sobotnim artykule dotyczącym nowego rowerowego pomysłu władz miasta zawrzało na naszym internetowym forum. Otrzymaliśmy również wiele maili do Czytelników.l

- Taniej wyjdzie kupić używany rower! Przecież teraz ich ceny - zwłaszcza używanych - nie są wygórowane! - pisze „Obiektywna” na forum „Nowości”. - Wyobraź sobie, że ktoś może być przyjezdny i nie będzie szukał używanego roweru w komisie, aby sobie 2 dni pojeździć po Toruniu - odpowiada „Obiektywnej” internauta „Sposterigatel”. - Po drugie ludzie dojeżdżają do pracy spoza Torunia pociągiem, autobusem, autem i mogą sytuacyjnie korzystać z roweru, żeby pozałatwiać jakieś sprawy.
Reklama

W 2012 roku w 20 miejsc na mapie Torunia trafi łącznie 100 rowerów. Firma, która wygra przetarg w zamian za prowadzenie takiej działalności będzie mogła wykorzystać dzierżawiony teren do celów reklamowych. Do skorzystania z roweru potrzebna będzie karta dotykowa. Pierwsze 15 minut jazdy dziennej jest za darmo. Kolejna godzina kosztuje ok. 2-3 zł. Co nie spodobało się Czytelnikom? - Jakby ktoś chciał do pracy pohulać to drogo... Bilet MZK tańszy - piszą.

- Rowerzysta jak ja, czy parę tysięcy w Toruniu, nie wsiądzie bez obaw na przypadkowy rower. A bezpieczeństwo jazdy, to zgranie kilku elementów - twierdzi Stefan Olszewski. - Problemem jest też kwestia ubezpieczeń przy wypadkach i kolizjach („dali mi taki ze słabym hamulcem”, „dzwonek nie działał”, „powietrza było za mało’ itd.). Rowerzyści odpadają z korzystania z takiego rozwiązania. Propozycja skierowana jest tylko do osób bez roweru, bądź przyjezdnych i przypadkowych.

- Kto miałby korzystać z takiego rozwiązania? - zastanawia się Rafał Sawicki. - Tylko osoby, które nie mają rowerów. A dlaczego nie mają? Nie są zainteresowani jazdą na rowerze, albo nie stać ich na jego kupno, a więc nie będzie ich również stać na wyrobienie sobie miejskiej karty (50 zł) i płacenie 2 zł za godzinną jazdę. Do tego nie będę ryzykować straty wypożyczonego - raczej kiepskiej jakości roweru. W wypadku kradzieży rzeszowska firma każe sobie za to płacić aż 1500 zł kary! Sprawdzałem!

Stefan Olszewski zachęca, aby do tematu wrócić, kiedy rower stanie się już pełnoprawnym środkiem komunikacji miejskiej w Toruniu. - Róbmy to, co miasto robi dobrze. Budujmy ścieżki rowerowe i popularyzujmy jazdę rowerem. Póki co, stwórzmy wypożyczalnię dla turystów a nie dla mieszkańców - twierdzi. Internauta o pseudonimie „Mmx” podsumował magistracki pomysł krótko: „Nie ma to jak budować dom rozpoczynając od dymu z komina”.
Co z wypożyczalnią rowerów?

Zachęcamy Czytelników do wyrażania opinii na temat rowerowego pomysłu władz miasta, a także typowania miejsc, w których mogłyby stanąć punkty wypożyczeń rowerów.

(...)

Tomasz Bielicki, Nowości>>, 15 Grudnia 2011
 wyedytowano: 2011-12-24 14:49
aktywne od dnia: 2011-12-24 14:29
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook