Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest sobota 22 września 2018
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2011-07-07 Studencka petycja w sprawie stojaków rowerowych na terenach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
W dniu 1 czerwca 2011 r. na ręce Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Profesora Andrzeja Radzimińskiego została złożona petycja ZOBACZ>> w sprawie utworzenia na terenie uczelni bezpiecznych miejsc parkingowych dla rowerów dla studentów i pracowników.

Zebrano blisko 400 podpisów, z czego ok. 50 podpisów złożyli sami pracownicy UMK - tj. wykładowcy uniwersyteccy, administracja i personel, itd. Ponadto, do petycji dołączone zostały dwie opinie. Pierwsza, od kierownika Biura d/s Niepełnosprawnych przy UMK, który bardzo przychylnie wyraził się o idei ustawienia stojaków rowerowych na terenie Uczelni. Przypięte rowery do poręczy podjazdów dla osób niepełnosprawnych znacznie utrudniają poruszanie się tym osobom po terenie uczelni. Kolejną opinię napisał prof. Witold Chmielewski z Wydz. Sztuk Pięknych, który sam dojeżdża rowerem na Uczelnię, podróżuje też między poszczególnymi gmachami Wydziału i wielce sobie chwali ten środek transportu.

Akcja nie była w jakiś szczególny sposób nagłaśniana i promowana. Mimo to, zarówno studenci, jak i pracownicy chętnie składali podpisy, pokładając w tym piśmie nadzieje na polepszenie sytuacji parkingowej dla rowerów na UMK.

Do petycji załączone zostały listy z zebranymi podpisami, w/w opinie oraz raport przygotowany przez Stowarzyszenia Rowerowy Toruń dotyczący stanu i liczny stojaków rowerowych na terenie UMK (LINK>>).

Podziękowania należą się wszystkim osobom, które czynnie wsparły akcję zbierania podpisów, a w szczególności: Weronice Fokt, Ewie Turowskiej, Pani portierce DS No.8, Rafałowi "Ravix" Korasiewiczowi . Akcję zainicjował Szymon J. Klaus.

Przypominamy tym samym, że nasze Stowarzyszenie od 2008 r. próbowało nawiązać współpracę z władzami UMK w celu polepszenia warunków parkingowych na terenie uczelni. Napisaliśmy kilka pism, zorganizowaliśmy dwie Rowerowe Masy Krytyczne pod hasłem „Rowerem na UMK”, odbyliśmy kilka spotkań, przygotowaliśmy inwentaryzację stojaków. Niestety w wyniku braku jakiejkolwiek chęci współpracy ze strony władz UMK nie udało się tej sytuacji poprawić. ZOBACZ>> historię naszych działań. Być może petycja i zebrane podpisy studentów i pracowników UMK przyniosą efekt. Trzymamy za to kciuki!

Przy okazji zachęcamy Was do działania na rzecz uczynienia Torunia miastem bardziej przyjaznym rowerzystom. Jeśli masz pomysł na wprowadzenie usprawnień w infrastrukturze drogowej i rowerowej miasta pisz do zarządcy toruńskich dróg czyli do Miejskiego Zarządu Dróg. Jeśli brakuje stojaków czy parkingów rowerowych pod domem, sklepem czy Twoim zakładem pracy pisz do spółdzielni, zarządcy, właściciela sklepu czy porozmawiaj ze swoim szefem. Pamiętaj od Ciebie także zależy stan rowerowej infrastruktury w Toruniu !


aktywne od dnia: 2011-07-07 07:58
drukuj  
Komentarze użytkowników (5)
macias, 2011-07-08 09:37:14
Rece i nogi opadaja jak sie widzi trociny zamiast mozgu w akcji. Parking dla samochodow, to ooo, od razu, najlepiej polaczony z wycinka drzew. Ale porzadny stojak rowerowy (a juz w ogole, o zgrozo, parking dla rowerow -- ktory notabene zajmuje o wiele mniej miejsca niz samochodowy), no to ekstrawagancja.

Przed budynkiem IFI byl calkiem ladny trawnik, drzewka klomby, ale presja samochodziarzy (calych DWOCH kierowcow) byla tak wielka, ze w koncu wylozono kawalek trawnika plytkami chodnikowymi, zeby samochody mozna bylo "legalnie" zaparkowac na trawniku.

Przed budynkiem IM mozna parkowac tylko samochody dostawcze, auta osobowe maja swoj wlasny parking przy i pod skrzydlem budynku. Ale to nie przeszkadza zajezdzac wykladowcom wlasnie przed fronton budynku, no bo tak latwiej.

O miasteczku bielanskim nawet nie mowie, terenu w brod, wiec trzeba byc wyjatkowo upartym aby tak systematycznie torpedowac ruch rowerowy.
stiv, 2011-07-09 11:54:44
jestem za wybudowaniem parkingów rowerowych na wzór tych spod motoareny. i to w takich miejscach (widocznych) aby mozna było bezpiecznie zostawiac rowery.
student umk
malgosia, 2011-07-11 15:39:24
Optymistyczne jest to że jeśli chodzi o UMK i ich podejście do rowerów to może być tylko lepiej!:P Oby tym razem petycja odniosła skutek.
PS Panią Portierkę można chyba było spytać o imię i nazwisko żeby ją tutaj imiennie uhonorować za okazaną pomoc...
gadula, 2011-07-23 00:20:23
Znów ludzie nauki pokazują racjonalne myślenie. Raz już było, z zamknięciem DR i zrobienie ślepego zaułka dla palaczy i pijaków..
sonienko, 2011-10-04 15:14:13
JEST odpowiedź Rektoratu na petycję!

http://rowerowytorun.com.pl/index.php?akcja=forum&t_nr=445#d
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2017 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2018-02-11 19:21

Newsletter
podaj email:

 
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook